Subscribe RSS

Archive for Lipiec, 2010

Słów kilka o Google. lip 29

Google jest najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie. W Polsce korzysta z niej 94,79 % Internautów, na drugim miejsu jest Onet z wynikiem 1,49 %.
Google Inc. została założona w 1998 roku przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry’ego Page’a i Rosjanina Siergieja Brina. Opracowali oni nowatorską metodę analizy powiązań hipertekstowych – algorytm BackRub, potem przemianowany na PageRank – którą wykorzystali w swoim prototypie wyszukiwarki internetowej. W 2004 roku spółka weszła na amerykańską giełdę, i od tej chwili doszło do znacznego przyspieszenia jej ekspansji, zakupu serwisów YouTube, Writely i przejęcia kilku innych mniejszych firm.
Obecnie Google zatrudnia ponad 20 000 pracowników w kilkunastu krajach, wykazuje przychody na poziomie 10 miliardów i zyski rzędu 3 miliardów dolarów rocznie.
Główna siedziba firmy mieści się w Mountain View, hrabstwo Santa Clara, w Kalifornii, w USA, na terenie wcześniej należącym do firmy SGI. W Polsce zostało stworzone już centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, a tworzone jest centrum innowacji we Wrocławiu; funkcjonuje także niewielkie biuro w Warszawie.

Fikcyjne pozycje stron www = personalizacja google lip 29

Google zmienia realne wyniki wyszukiwania.

Dotychczas to co widziałeś w wyszukiwarce np. po wpisaniu „jastarnia atrakcje” było naturalnym efektem przeszukiwania sieci przez przeglądarkę.
Przy niewyłączonej „historii online” przeszukiwanie sieci, to głównie przeszukiwanie historii odwiedzonych przez Ciebie stron.

Działa to następująco:

- im częściej wchodzisz na jakąś stronę internetową tym ważniejsza jest ona dla Google (twojej przeglądarki) i pojawia się na pierwszych pozycjach w Google.

Oczywiście wystarczy wyłączyć „historię online” żeby zobaczyć realne wyniki.

Personalizacja Google

Personalizacja wyszukiwania nadal jest włączona w milionach przeglądarek nieświadomych użytkowników Internetu powodując zamieszanie. Rozmawiałem już z kilkunastoma osobami, które opowiadały mi o tym jak szybko wypozycjonowały swoją stronę internetową, oczywiście wszyscy mieli włączona personalizację . . .

Nowe narzędzia „e-promocji” lip 16

Zapewne część z tego co przeczytacie poniżej jest Wam doskonale znana. Część być może mniej. Mam jednak nadzieję, że te kilka aspektów marketingu hotelowego, o których napiszę, będą na tyle interesujące, by przykuć Waszą uwagę. Zaznaczam na wstępie, że o podstawach z zakresu marketingu pisał nie będę. Od tego są  odpowiednie publikacje.

Zapewne niejeden z Was zastanawiał się nieraz jak skutecznie wykorzystać reklamę. Jaki narzędzia promocji, skłonią Klientów do wybrania pobytu czy zorganizowania konferencji akurat w Waszym hotelu. Oczywiście tylu ilu jest marketerów tyle jest opinii, jednak wydaje się że są pewne zasady, które wyznaczają na dzień dzisiejszy trendy w branży. Tu przytoczę wypowiedź eksperta w tym temacie – Rafała Szubstarskiego, redaktora naczelnego magazynu „Hotelarz”:

„Jeśli chodzi o reklamę w tradycyjnych mediach (telewizja, radio, prasa wysokonakładowa, outdoor) to nie są to miejsca na promowanie swojego obiektu, bo ich zasięg jest zbyt duży i rozproszony, podczas gdy do sprzedania ma się tylko 100, 200 czy nawet 1000 miejsc i do tego zazwyczaj nakierowanych na bardzo konkretne grupy docelowe(…) Ale jeśli mamy konkretną imprezę (…)to krótka, intensywna kampania w lokalnych mediach (…)może mieć sens.

Oczywiście w wielu przypadkach media tradycyjne czy outdoor mogą z dużym powodzeniem być głównymi narzędziami w kampaniach marketingowych obiektów hotelowych. Jednak w dobie powszechnie dostępnego Internetu możliwe, że warto zastanowić się nad wykorzystaniem właśnie tego medium. A jak to się odnosi do branży turystycznej? Wg raportu Gemiusa, Internet to najpopularniejsze źródło informacji turystycznej wśród osób korzystających z sieci. Tylko jak wyróżnić się w gąszczu już ponad 1,6 mln stron zarejestrowanych w Polsce?

Tu ponownie zacytuję  wypowiedź redaktora Szubstarskiego:

„Na świecie elementarzem marketingowych działań hoteli jest już wykorzystywanie, w Polsce jeszcze cały czas niedocenianych, social media (media społecznościowe-przypis Autora) typu (…) obecność na różnych forach społecznościowych, czy tworzenie własnych społeczności. Żeby dotrzeć do współczesnego klienta nie da się ich pomijać. Najskuteczniejszą formą marketingu jest marketing szeptany (wirusowy jeśli mówimy o Internecie – przypis Autora), co w przypadku hoteli przekłada się na opinie gości formułowane na portalach typu Tripadvisor, na portalach rezerwacyjnych typu booking.com, HRS, odkryjpolske.pl, hotele.pl czy w meta wyszukiwarkach jak kayak.”

Ten nowy trend budowania wizerunku praktycznie każdej firmy, nie tylko hoteli, wydaje się być najlogiczniejszym posunięciem w świetle przytoczonych powyżej badań i opinii.

Obecnie panuje powszechne przekonanie, że „jeśli nie ma cię w sieci, to znaczy że nie istniejesz”. Nad trafnością tego stwierdzenia można by dyskutować, jednak nie ulega wątpliwości,że wspomniana wcześniej strona www hotelu ma ogromne znaczenie. Widziałem już wiele stron hoteli – dużych i małych i niestety spora część z nich to twory nie tylko wyglądające jak z zamierzchłej epoki, ale i kompletnie nieprzyjazne użytkownikowi. Podejrzewam, że gdyby prowadzono badania na temat liczby utraconych klientów z powodu strony internetowej to byłby to spory odsetek. Strona, zamiast zachęcić potencjalnego klienta, wręcz go odstrasza. Rzecz jasna oprócz samego wyglądu, istotne są też inne rzeczy. Kluczowe dla klientów wydają się jednak dwie informacje: cena oraz galeria ze zdjęciami. I tak jeśli cena jest przystępna i warunki pokazane na fotografiach są zachęcające, podjęcie decyzji to kwestia czasu. Najważniejszą kwestią są odczucia wizualne i to wpływając na nie możemy szybciej pozyskać klientów.

Nowym jeszcze narzędziem, idealnym do zastosowania m.in. w hotelach właśnie, są na pewno wirtualne wycieczki, oferowane choćby przez firmę DiH.pl jako Virtual Page. I pomimo, że na zachodzie korzystanie z tej formy prezentacji staje się standardem, w Polsce to nadal rzecz rzadko spotykana. A przecież taka panorama sferyczna to wręcz idealne rozwiązanie, które pozwoli klientowi „na żywo” i z każdej perspektywy obejrzeć pokoje, restauracje czy inne atrakcje obiektu hotelowego. Sam klient decyduje co chce zobaczyć i które miejsca wnikliwie przeanalizować. To sprawia, że oferta staje się subtelna, nienachlana, a przez to – bardziej skuteczna. Nie mówiąc już o tym, że dla hotelu to prestiż, bo nadal niewiele obiektów taką opcje na swoich stronach posiada. Posłużę się tu pewną anegdotą z życia wziętą, która chyba najbardziej obrazowo pokaże, jak bardzo brakuje tego typu wycieczek. Znajomy, osoba niepełnosprawna na wózku, planował wyjazd nad morze. W związku z tym, że chciał mieć pewność, że hotel z którego skorzysta, będzie odpowiednio przystosowany, kluczową informacją jakiej szukał na stronach hoteli były fotografie – czy są podjazdy, jak jest w pokojach, jak szerokie są drzwi itd. Po tym co zobaczył, a właściwie czego nie mógł znaleźć, zdecydował się na wybór hotelu poleconego przez znajomego, również na wózku.

Kolejnym istotnym aspektem dla osób odwiedzających hotelowe www jest cena, która wręcz musi zostać inteligentnie zaprezentowana. I tu z pomocą może przychodzą specjalne narzędzia tworzone z myślą o tym. Użytkownikowi w przejrzysty sposób można zaprezentowaną cenę, a zarazem pozwolić automatycznie rezerwacji. Daje to duże szanse na to, że Gość zakończy swoje poszukiwania w Internecie na tym etapie rezerwując pokój w dowolnej konfiguracji (standard i termin). Przy okazji, w tym samym miejscu, Klient może zamówić stolik w hotelowej Restauracji czy zakupić róże na powitanie dla swojej Partnerki, co oczywiście może dodatkowo wpłynąć na pozytywną opinię o hotelu.

Reklama kosztuje, nikt nie przeczy. Jednak zainwestowanie w formę promocji o wysokiej jakości generuje wysoki dochód, pamiętajmy o tym i rozważmy taki wydatek, który poniesiony jednorazowo może wyraźnie zwiększyć atrakcyjność naszej internetowej wizytówki, a tym samym zapaść w pamięci klienta i przyciągnąć go do nas. Warto o tym pamiętać szczególnie w odniesieniu do zbliżającego się nieubłaganie turnieju Euro 2012, kiedy to m.in. polska turystyka stanie przed dużym wyzwaniem i szansą. Na koniec ponownie przytoczę wypowiedź Rafała Szubstarskiego, która wg mnie jest kwintesencją całego tematu:

„najlepszy marketing dla hotelu to uśmiechnięta recepcjonistka, czysty pokój, smaczne śniadanie i kompetentny personel, który jest pomocny w każdej sytuacji (…)Ale to myślę jest oczywiste dla każdego hotelarza i wspominam o tym, bo na wszelki wypadek takie rzeczy trzeba powtarzać cały czas.”

Autor – Mariusz Korzeniecki

Social Marketing lip 14

Social Marketing

Zważając na powstawanie  nowych portali społecznościowych , wydaje się ,że to najlepszy moment na poruszenie tematu dotyczącego Social Marketingu ,

Social Marketing – to inaczej promowanie  firmy , produktu  przy  wykorzystaniu  portali internetowych. Taka promocja dociera  do osób , które nie są anonimowe i mogą   uczestniczyć w  procesie  dyskusji i promocji marki .  Celem działania jest  świadomy  konsument  , który korzysta  z reklamy z własnej woli.

Najbardziej  znane  i najpopularniejsze  to naszaklasa  na polskim rynku oraz światowy  facebook . Szybki rozwój serwisów społecznościowych przyciąga coraz więcej użytkowników. Łatwość w dotarciu do tak  stale powiększającej sie dużej grupy odbiorców sprawia , że SM cieszy się dużym powodzeniem . Na polskim rynku nie jest jeszcze tak bardzo popularny ale przekonuje się do niego coraz więcej firm . z uwagi na popularność oraz  możliwości jakie przynoszą na ten moment portale społecznościowe SM zmierza w kierunku  najskuteczniejszej promocji w sieci.  Jest to bardzo innowacyjny i długoterminowy sposób reklamy.

Portale społecznościowe zrzeszają ludzi z całego świata . Posiadają odbiorców prywatnych jak i rożnego rodzaju bazy firm , które mogą potrzebować naszych usług. Dzięki różnym  nowym funkcjom  komunikowania się na portalach , marketingo-żercy mają ogromne pole do popisu. Z uwagi na nieskomplikowane założenie profilu reklamującego firmę , szybko możemy zdobyć spora liczbę potencjalnych klientów , których na bieżąco możemy informować o naszych pomysłach , nowych przedsięwzięciach czy też promocjach. Zachęcać do aktywnego brania udziału w dyskusjach , konkursach jak i forach dyskusyjnych . Czyli działanie poprzez Marketing szeptany  . Możliwości jest wiele , lecz należy umiejętnie wykorzystać  fanpage poprzez np. wgrywanie ciekawostek , zdjęć oraz filmów Video. Jest to mile widziane i obierane jako ciekawe. Przez co również godne polecenia .

Firmy sięgają po działania eventowe , PRowe i wszystkie inne formy promocji poza reklamą tradycyjną z jaką mamy styczność np. oglądając TV. Zwróćmy uwagę na to ,że na czas reklam odchodzimy zazwyczaj od telewizorów. Świadomie podejmujemy decyzję czy chcemy oglądać reklamy czy też nie. Tak samo powinno być w internecie . Na co dzień jednak jesteśmy wręcz atakowani różnego rodzaju reklamami , które same wyskakują nam na środek ekranu  . Wywołuje to u nas wręcz agresję bo marnujemy czas na szukaniu odpowiedniego przycisku ,który usunie natrętną reklamę. Nie kojarzymy zwykle czego to była reklama , wiemy tylko że bezkarnie się pojawiła w najmniej potrzebnym momencie  . Uważam ,że to nie jest dobry sposób na pozytywny odbiór.

Social Marketing  z powodzeniem przyjmie się w każdej firmie jako niezbędny sposób na zostanie zauważonym i zapamiętanym bez jakiegokolwiek przymusu. Docelowo każda marka /firma będzie obecna  i zrealizuje swoją długotrwałą strategię zbieżną z działaniami we wszystkich innych mediach.

Będziemy śledzili rozwój SM na polskim rynku , wkrótce kontynuacja …

Pierwszy TravelCamp już za nami. lip 12

28 czerwca 2010 roku w Centralnym Basenie Artystycznym odbył się pierwszy TravelCamp ( spotkanie turystyki z marketingiem internetowym) . TravelCamp to nieformalne cykliczne spotkanie środowiska internetowego ( agencji internetowych, specjalistów od SEM etc.) z branżą turystyczną i hotelarską.

5 godzin wykładów, 11 prelegentów, 98 uczestników, 109 upominków oraz wiele nieformalnych rozmów podczas After Party – tak w największym skrócie przedstawiał się pierwszy TravelCamp.

Dyskutowano o komunikacji marketingowej, nowych projektach oraz trendach w przemyśle turystycznym. Założeniem spotkania była przede wszystkim wymiana doświadczeń, poznanie nowych narzędzi marketingowych, a także integracja branży turystycznej.  Otwarta formuła spotkań pozwoliła poznać się bliżej i zbliżyć  nieco środowisko turystyczne.

Wśród uczestników pierwszej edycji nie zabrakło przedstawicieli czołowych marek turystycznych, takich jak: Travelport, Starwood Hotels & Resorts, Expedia, Mamaison Hotels & Residences, Sabre, Amadeus czy Booking.com.

Dla uczestników przygotowano sporą  dawkę wiedzy praktycznej oraz liczne atrakcje, w tym m.in. losowanie książek marketingowych czy pobyt w luksusowym Hotelu Remes Sport & SPA.  A podczas After Party, przy piwku i kawce do późnych godzin wieczornych debatowano nad kondycją rynku turystycznego.
Kolejny TravelCamp już we wrześniu.

SZCZEGÓŁY : www.travelcamp.pl