Subscribe RSS
Internet zdominował branżę turystyczną kwi 24

Google we współpracy z firmą badawczą TNS Infratest przeprowadził w czerwcu 2011 roku badanie na grupie 1000 internautów, którego celem było poznanie w jaki sposób Polacy podejmują decyzje związane z wyjazdami urlopowymi. Z raportu stworzonego po zakończeniu badań wynika, że internet stał się dla Polaków najważniejszym źródłem informacji turystycznych.

Internet jest głównym źródłem pomysłów na wyjazd oraz konkretnych ofert. Aż 77 proc. badanych zadeklarowało, że korzysta z narzędzi online przygotowując się do podróży. Wyszukiwarki są bez wątpienia najważniejszym narzędziem umożliwiającym dotarcie do odpowiednich źródeł informacji o produktach i usługach turystycznych. Postrzegane są one jako ważny sposób pozyskiwania konkretnych danych o pakietach podróżnych, ośrodkach oferujących zakwaterowanie czy połączeniach lotniczych. W przypadku krótkich urlopów większość respondentów korzystało z 1-3 witryn. Natomiast planując wyjazd wakacyjny prawie połowa pytanych osób odwiedziła od 4 do 10 portali.

Raport pokazał, że Polacy przygotowują się do wyjazdów wakacyjnych nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem i na każdym etapie poszukują informacji głównie w sieci. Zmieniają się również nasze nawyki i obecnie ponad połowa wszystkich rezerwacji biletów lotniczych odbywa się na stronach internetowych. Branża turystyczna powinna coraz więcej uwagi przywiązywać do aktywności w sieci, głównie w wyszukiwarkach i rozwijać narzędzia ułatwiające dostęp do swoich produktów i usług za pomocą urządzeń mobilnych – powiedziała Joanna Nagadowska, Travel Account Manager, Google Polska.

Większość turystów w Europie Zachodniej, niezależnie od długość wyjazdu, decyduje się na pobyt w hotelu. Polacy, głównie ze względu na niższe zarobki, szukają tańszych rozwiązań, takich jak pensjonat, czy pobyt u rodziny i krewnych. W Polsce najczęściej rezerwowanym produktem turystycznym w sieci są bilety lotnicze (ok. 60 proc.), ale odsetek ten nie osiągnął jeszcze tak wysokiej penetracji jak w krajach naszych zachodnich sąsiadów (80-90 proc.). Rezerwacje podróży lotniczych online są zwykle dokonywane bezpośrednio na witrynie internetowej linii lotniczych lub portalu zbierającym oferty przelotów.

Choć Polacy chętnie szukają informacji w sieci, to wciąż większość z nich decyduje się na finalizację rezerwacji noclegu poprzez kanały offline. W ośrodkach oferujących zakwaterowanie wyraźnie dominuje bezpośrednia rezerwacja telefoniczna. Jedynie 30 proc. pytanych zarezerwowało nocleg online bezpośrednio poprzez witrynę ośrodka lub stronę internetową hotelu. W Polsce rezerwowanie pakietów turystycznych online jest również mało popularne i wynosi zaledwie 20 proc.

Wyszukiwanie informacji turystycznych online odbywa się za pomocą różnych urządzeń. Dla większości badanych komputer stacjonarny i laptop stanowiły podstawowy sprzęt do pozyskiwania danych. Branża turystyczna powinna również zwrócić uwagę na to, że aż 19 proc. pytanych przy wyszukiwaniu informacji korzystało z telefonu komórkowego, smartfona lub tabletu. Oznacza to konieczność dostosowywania oferty online również do urządzeń mobilnych.

Metodologia badania
Raport został przeprowadzony we współpracy z firmą badawczą TNS Infratest. Zbieranie danych odbywało się na podstawie ankiet online oraz rozmów telefonicznych i zostało przeprowadzone na grupie 1000 internautów w okresie letnim, między 3-17 czerwca 2011 roku.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.
Leave a Reply

*


dziewięć − 5 =